A Bükk-hegység lenyűgöző látványa, csodálatos természeti kincsei és az itt található sokféle gyógynövény mindig is vonzottak engem. Nemrégiben keresztlányommal részt vettünk egy különleges eseményen, ahol valódi kincsekre találtunk: a gyógynövényekre. Egy gyógynövény gyűjtő és felismerő túrán vettünk részt, és bevallom, hogy ez az egyik legérdekesebb és leghasznosabb hétvégénk volt az elmúlt időszakban.
A túra szervezői, akik mélyen elkötelezettek a természet és az egészséges életmód iránt, gondoskodtak arról, hogy minden résztvevő jól érezze magát és számos információval gazdagodjon.
Már az első pillanattól kezdve éreztük, hogy ez a hétvége különleges lesz.
Ahogy egyre magasabbra sétáltunk a Bükkben, a madarak csicsergése kisimította a bennünk levő feszültségeket és a friss hegyi levegő betöltötte a tüdőnket.
Úgy éreztük, mintha egy másik világba csöppentünk volna.
A vezetőnk, Pista bácsi hivatásos túravezető, gyógynövény szakértő.
Minden fűszálat ismer a Bükkben és a túra során bepillantást engedett hatalmas tudásába, tapasztalataiba. Mindezt élvezetes, humoros módon előadva, hogy az információ biztosan megmaradjon. Megtanultuk felismerni a gyógynövényeket, megtudtuk, hogyan használhatjuk ezeket a mindennapokban. Szinte minden növényhez volt egy izgalmas története. Megismerhettük a gyógynövény gyűjtés, feldolgozás, felhasználás szabályait is.
Sokat mesélt nekünk a Bükk és Bükkszentkereszt történetéről, a helyhez kapcsolódó legendákról.
Megpihentünk a gyógyító köveknél, hallottunk a kelta barlangról, megtöltöttük kulacsunkat friss vízzel a hegyi forrásnál.
Számos olyan növényt gyűjtöttünk, amelyek pozitív hatással vannak az emberi egészségre, például a kakukkfű, a somkóró és az orbáncfű.
Az egyik legérdekesebb tapasztalat az volt, amikor megismertük a sámánvilág egyik növényét, a citromillatú bugás macskamentát, ami a parázsra dobva vagy teaként elfogyasztva javítja a hangulatot.
Pista bácsi mesélt a kerek levelű (nagy) útifűről, ami a fáradt lábat felvidítja. Ezzel a növénnyel le is teszteltük Pista bácsi szavahihetőségét: a hatalmas levelek Zsófi cipőjébe kerültek, és valóban, a túra így már sokkal könnyebb volt számára :).
Számtalan fűszernövény mellett megkóstoltuk a hegyi rágót és a hangyasavat. Csemegéztünk az út szélén pirosló erdei szamócából.
Kreatív gyógynövény felhasználás
Két nap túrázás után kicsit megpihentünk, egy kreatív fitoterápia beszélgetésen vettünk részt.
Róza rengeteg ismeretet adott át az egészséges életmódról, a táplálkozás fontosságáról, a stresszkezelésről és a gyógynövényekről.
Készítettünk egy napvédő krémet, ami csak természetes alapanyagokat, növényi olajokat és gyógynövényeket tartalmaz.
Ennek a napnak a legnagyobb felismerése számomra a körömvirág volt. A szárított szirmokat használom teakeverékekbe, a belőle készült macerátumot testápolásra. Azonban ételbe eddig sosem tettem a napsárga virágszirmokat. Pedig az angol neve, a pot marigold is tartalmazza a fazék szót, utal arra, hogy a virág „fazékba való”. Hazaérkezésünk óta a szirmok kerültek már szendvics tetejére, levesbe, raguba, rizsbe. Számtalan jótékony hatásán túl minden ételt izgalmassá, dekoratívvá varázsol. Próbáld ki Te is, különleges élmény!
A túrán való részvétel példája annak, hogy az állandó tanulás mekkora fontossággal bír az életünkben.
Ez a hétvége nem csak segített kibővíteni a növényekről és a természetről szóló ismereteinket, hanem rávilágított arra is, hányféle módon használhatjuk még a gyógynövényeket.
Nagyon hálásak vagyunk a túra szervezőinek a fantasztikus hétvégéért. Köszönjük a Konnektív Felnőttképzőnek, Rózának, Eszternek, Pista bácsinak és Ivánnak ezt a csodálatos hétvégét.
Reméljük, hamarosan újra találkozunk!
Zsófi, Timi
További híreket, információkat olvashatsz tőlünk közösségi felületeinken:
Hasznos volt számodra a cikk? Mutasd meg ismerőseidnek is!
[wpdevart_like_box profile_id=”gyomberbolt” animation_efect=”none” show_border=”show” border_color=”#ffffff” stream=”hide” connections=”show” width=”300″ height=”550″ header=”big” show_cover_photo=”show” locale=”en_US”]