Az illóolajok támogatására álmatlanság esetén is számíthatsz. Miért jó, ha ebben a formában használod a természet kincseit?
Az illóolajok a gyógynövényekből kinyert illatos cseppek. Fő jellemzőjük, hogy ugyanazokkal a jótékony hatásokkal rendelkeznek a szervezetre, mint növény formájában, azonban sokkal koncentráltabban tartalmazzák a hatóanyagokat. Így használatuk körültekintést igényel, az ajánlott cseppszámokat nem szabad túllépni. Az illóolajok a hozzászokás veszélye nélkül és a szabályok betartása esetén mellékhatások nélkül támogatják a testi – szellemi – lelki egészséget.
Az 5 leggyakrabban alkalmazott illóolaj álmatlanság esetén
- orvosi levendula (Lavandula angustifolia) illóolaj: nyugtató és alvást segítő
- az angol levendula (Lavandula super) kémiai összetétele nagyon hasonló, ezért ez is kiválóan segít álmatlanság, stressz esetén
TIPP: Hogy miért fontos az illóolajok latin neve? A fenti két levendula illóolaj kiválóan segíti az alvást, azonban például a vadlevendula (Lavandula latifolia spica) elsősorban bőr- és légúti problémák esetén hatásos, nyugtató hatása miatt kevéssé alkalmazzuk. Ennél is fontosabb, hogy a francia vagy füzéres levendula (Lavandula stoechas )illóolaj kiváló sebekre, vérömlenyre, de összetétele miatt nem alkalmazzuk a bőrön növényi olaj nélkül, sőt várandósság, szoptatás esetén és 6 évesnél fiatalabb korban egyáltalán nem használható!
Tehát ha valaki szimplán levendula illóolajat ajánl neked, kezdj el gyanakodni, de legalábbis kérdezni az összetételre, javaslatokra, ellenjavaslatokra vonatkozóan! Jó esetben nem lesz hatásos a termék, rosszabb esetben ártalmas is lehet.
- római kamilla (Chamaemelum nobile) illóolaj: lazít, megnyugtat, altat, csökkenti a szapora szívműködést
- használható műtéti beavatkozás előtt is nyugtatásra, altatást bevezető szerként
- már megint a latin név: ne keverd össze a római kamillát (Chamaemelum nobile) az orvosi székfűvel, amit hívnak kék vagy német kamillának is (Matricaria chamomilla), mert ez utóbbi használata bőrbetegség esetén javasolt
- édesnarancs (Citrus sinensis ze.) illóolaj: csökkenti a szorongást és a stresszt, segít álmatlanság esetén
- alvás elősegítésére vagy nyugtalanság esetén az összes citrusféle héjából nyert illóolaj kiváló, így ebből a célból használhatod a citromhéj (Citrus limonum ze.), a mandarinhéj (Citrus reticulata ze.), a grapefruithéj (Citrus paradisii ze.) vagy a bergamott héj (Citrus bergamia ze.) illóolajokat is
- fontos szabály az összes citrushéjból készült illóolaj esetén, hogy bőrön használva fényérzékenyítő hatásúak, ezért az alkalmazást követő 8 órában kerülni kell a közvetlen napsütést, szoláriumot.
- citromverbéna (Lippia citriodora) illóolaj: antidepresszáns, nyugtató, megszünteti az alvászavart,
- várandósság és glaukóma esetén nem használható,
- Franciaországban likőrt készítenek a növényből,
- majoranna (Origanum majorana) illóolaj: megszünteti az álmatlanságot, feszültségoldó, az öröm növénye
- citrusfélékkel keverve erősíthetjük a hatását
- folyamatos használata csökkenti a nemi vágyat
A gyógyteákhoz hasonlóan az illóolajoknál is érdemes a keverékeket, szinergiákat választani, mert itt is igaz, hogy az egyes összetevők erősítik egymás hatását.
Álmatlanság esetén te is készíthetsz saját illóolaj keveréket!
Tegyél egy cseppentős üvegbe
- 30 csepp majoranna (origanum majorana) illóolajat és
- 30 csepp mandarinhéj (Citrus reticulata ze.) illóolajat.
Este lefekvéskor cseppents 1 – 1 csepp illóolaj keveréket a csuklód belső felére és többször egymás után mélyen lélegezd be az illatot.
Jövő héten 7 féle módszert is mutatunk, hogyan használd az illóolajokat az álmatlanság leküzdésére. Szokás szerint receptünk is lesz.